Hjem / Nyheder / Tusaannga modtager Mary Fondens særlige donation

Tusaannga modtager Mary Fondens særlige donation

H.M. Dronningen uddeler Mary Fondens særlige donation til Tusaannga, der er Grønlands rådgivningstelefon til børn og unge.

Grønlands landsdækkende rådgivningsunivers til børn og unge, Tusaannga, er modtager af Mary Fondens særlige donation. Mary Fondens særlige donation på 300.000 kr. går til indsatsen “Hør mig – fase 2”, som er et samarbejde mellem Tusaannga og Børns Vilkår, der skal styrke Tusaanngas arbejde med at møde børn og unge der, hvor de er.

I 2024 udvidede Tusaannga rådgivningsmulighederne med et nyt digitalt univers til børn og unge, som er skabt i samarbejde med Børns Vilkår. Udvidelsen skal gøre den anonyme og gratis rådgivning endnu mere tilgængelig med fx chatmuligheder alle ugens dage døgnet rundt. Der er også etableret en online og anonym brevkasse, hvor børn og unge rådgiver hinanden.

Med donationen i ryggen vil Tusaannga arbejde for, at endnu flere børn og unge i Grønland føler sig set, hørt og støttet. Det sker blandt andet ved, at Tusaannga besøger børn og unge i hele Grønland, så flere kommer til at kende rådgivningsuniversets tilbud og skabe dialog om, hvordan Tusaannga bedst kan imødekomme børn og unges behov. Tusaannga vil også etablere et Advisory Board af unge for, at nye temaer, videoer og kampagner afspejler unges sprog og virkelighed.

Donationen går også til at udvikle mere relevant indhold til børn og unge, ligesom undervisningsmaterialer, lærervejledninger og en skolekampagne skal være med til at nå flere børn og unge med opbakning fra skoler og lærere.

Mary Fonden i Grønland

Grønland har siden Mary Fondens etablering i 2007 haft en central plads i fondens arbejde. Blandt andet er Mary Fondens og Red Barnets antimobbeprogram Fri for Mobberi blevet udbredt i en oversat og tilpasset udgave fra 2010 i samarbejde med grønlandske myndigheder. To år senere blev Kammagiitta – Fri for Mobberi implementeret i alle Grønlands kommuner med økonomisk støtte fra LEGO Fonden. 

Siden 2008 har Mary Fonden, Ole Kirk’s Fond og Landsorganisationen af Kvindekrisecentre uddelt rygsække til børn på krisecentre i Grønland med fx en bamse, et sæt tøj og legetøj.

Tusaannga

Tusaannga er Grønlands rådgivningstelefon til børn og unge.

Tidligere års modtagere

Mary Fonden udvikler og driver til daglig sine egne projekter i samarbejde med organisationer og finansielle partnere. Derfor adskiller den særlige donation sig, da donationen uddeles til et projekt eller en organisation.

Mary Fondens særlige donation er tidligere blandt andet gået til:

  • Offsides Sociale Haver (300.000 kr.)
  • Børns Vilkårs arbejde med børnetelefon for ukrainske børn (300.000 kr.)
  • Dansk Folkehjælp, Julehjælp til økonomisk trængte familier (300.000 kr.)
  • UNALA, der arbejder med reproduktiv sundhed blandt unge i Indonesien (50.000 USD)
  • Krisecenter for kvinder i Kabul (50.000 USD)
  • Bydelsmødre, Fonden for Socialt Ansvar (250.000 kr.)
  • Dansk Flygtningehjælps arbejde i nærområderne (250.000 kr.)
  • Women Deliver-stipendiater til 14 unge ledere (250.000 kr.)
  • Brothers For Life, Sydafrika (250.000 kr.)
  • Fórum Mulher, Mozambique (250.000 kr.)
  • Orchid Project (50.000 kr.), ”Afrika Nu”-indsamlingen (200.000 kr.)
  • Maternity Worldwide, Etiopien (250.000 kr.)

Seneste nyt